הנחות וזכויות לגמלאים

לא אחת קורה כי היציאה לפנסיה מביאה אתה קונפליקטים התנהגותיים, מצד אחד מתפנה זמן רב אותו אפשר לנצל לבילויים ומהצד קיימת ירידה משמעותית בהכנסות החודשיות המקשות על ניצול זמן זה.

גופים שונים ומדינת ישראל בראשם, מכירים בקשיים הכלכליים שחווים גמלאים רבים ומסיעים להם באמצעות חוקים או במתן הנחות שונות. להלן רשימה עם חלק מן ההנחות וההטבות המגיעות לגמלאים.

תעודת אזרח ותיק
כל אזרח המגיע לגיל פרישה מקבל לביתו תעודת אזרח ותיק. תעודה זו מקנה לו על פי "חוק האזרחים הוותיקים" הנחות והטבות שונות:
 • פטור מתשלום אגרת הטלוויזיה.
   
 • 50%  הנחה בתשלום לתחבורה ציבורית (חברת דן באזור גוש דן, חברת אגד בכל רחבי הארץ וכן ברכבת ישראל).
   
 • עד 30% הנחה בארנונה: ההנחה ניתנת במצבים מיוחדים ולא באופן אוטומטי. התנאים הם: האזרח הוותיק רשום כבעלים או השוכר הרשמי של הדירה או הנכס (ילדים שההורה הקשיש שלהם חי בביתם והדירה רשומה על שמם לא יוכלו ליהנות מהנחה זו). גודלו של הנכס צריך להיות קטן מ- 100 מ"ר (אזרח ותיק החי בוילה לא יוכל ליהנות מההנחה). הכנסותיו של האזרח הוותיק אינן יכולות להיות גבוהות מן השכר הממוצע במשק (אזרחים וותיקים בעלי הכנסות מעל הממוצע אינם זכאים להנחה).
   
 • 50% הנחה בכניסה למוזיאונים ותערוכות: בעיקר במוזיאונים רשמיים (מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאונים צבאיים וכדומה) ולא  גלריות פרטיות.
   
 • 50% הנחה בכניסה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים.
   
 • הנחה ברכישת כרטיס לאחד מבתי התיאטרון המסובסדים על ידי המדינה: תיאטרון הבימה, תיאטרון הקאמרי, תיאטרון בית לסין, תיאטרון חיפה, תיאטרון באר שבע, תיאטרון החאן ותיאטרון היידישפיל.
רשויות מקומיות
 • גם הרשויות המקומיות נותנות פטור מתשלום ארנונה לקשישים המתקיימים מקצבאות של הביטוח הלאומי (כמו למשל קצבת זקנה) וזאת מעבר להנחה המוקנית במסגרת חוק האזרחים הוותיקים.
   
 • במחלקות הרווחה של הרשויות המקומיות ניתנים סוגים רבים ושונים של עזרה לקשישים: קשישים הסובלים ממצוקה כלכלית זוכים לסיוע בעזרה חומרית ובין המוצרים שניתן לרכוש בסבסוד משרד הרווחה ניתן למצוא: ריהוט בסיסי כמו מיטה, פינת אוכל או ארון בגדים, מכשירי חשמל חיוניים כמו מקרר או מכונת כביסה, ועוד. משרד הרווחה מסייע במימון אמצעי חימום לחורף, רכישת משקפיים ועוד. כמו כן מסייע המשרד לקשישים עצמאיים ותשושי נפש במימון עזרה ביתית לניקיון וכן מימון בית אבות.
חברת חשמל
מתוקף חוק שנקבע בשנת 2007 זכאים קשישים להנחה בתשלום החשמל. גובה ההנחה הוא עד 50% לגמלאים שצריכת החשמל שלהם אינה עולה על 400 קוט"ש. החוק אינו חל על כלל הקשישים והוא ניתן לקשישים המתקיימים אך ורק מקצבאות ביטוח לאומי. 

רשתות השיווק הגדולות
במספר מרשתות השיווק הגדולות, הנמצאות בבעלות ציבורית (המשביר לצרכן, השקם ורשת הקו אופ) ניתנת הנחה לגמלאים. ההנחות משתנות מרשת לרשת ומומלץ לבקש את ההנחה בזמן הקניה. 

מרכזי בידור (בתי קולנוע, קונצרטים ועוד)
ישנם מרכזי בידור רבים ומיוזמתם שלהם, המעניקים הנחות לגמלאים. ביניהם בתי קולנוע רבים וחלק מן התזמורות הגדולות (הפילהרמונית לדוגמא). תמיד מומלץ לברר אם יש הנחה לגמלאים לפני שקונים כרטיסים. 

מס הכנסה
גמלאים זכאים להנחות והטבות שונות במס הכנסה ומומלץ להיעזר באתר האינטרנט של מס הכנסה או במוקדי ייעוץ לקשישים ולברר את גובה ההנחה או הפטור המגיעים לכם. 
 
שירותי בריאות ותרופות
גמלאים המתקיימים מקצבאות של הביטוח הלאומי זכאים לקבל 50% הנחה ממחירי התרופות וזאת מתוקף חוק הבריאות הממלכתי המחייב את קופות החולים במתן הנחות לגמלאים.