דיור מוגן

גיל הזהב, אם רק מאפשרת הבריאות, הוא גיל נפלא. הילדים כבר מזמן יצאו מהבית, הנכדים גדלו, יוצאים לפנסיה וסוף סוף יש זמן לפנאי ולחיי חברה. עם זאת, הגיל בכל זאת עושה את שלו ואנשים רבים בגיל הזהב מגלים שהרבה יותר מבעבר קשה להם לנהל את משק ביתם. פעולות יומיומיות כמו ניקיון, בישול, כביסה או קניות הופכות לפעולות קשות ומעייפות יותר.

לא אחת קורה שבני גיל הזהב חווים משבר אלמנות וחשים בביתם בדידות גדולה. לבני גיל הזהב, השרויים בבריאות טובה ועדיין מעדיפים להתגורר בסביבה מוגנת ולקבל עזרה וחיי חברה עשירים, שישפרו את איכות חייהם, נועדו המסגרות של דיור מוגן.

מהו דיור מוגן?

דיור מוגן הינה מסגרת פרטית המיועדת לקשישים עצמאיים (קשישים המבצעים את כל פעולות היום יום בכוחות עצמם ולא תלויים בעזרת הזולת לביצוע מטלות אלה). החיים במסגרת דיור מוגן דומים לחיים בבניין משותף בו הדיירים נהנים מחברת ניהול האחראית על תפעולו של הבניין .

כל אחד מהדיירים בדיור המוגן נהנה מיחידת דיור פרטית. יחידת הדיור היא דירה קטנה, הכוללת חדר שינה, חדר אורחים, שירותים, מטבחון ומקלחת. יחידות הדיור מיועדות לבודדים או לזוגות. הדייר יכול לרהט ולסדר את יחידת הדיור כטוב בעיניו והוא נהנה בה מפרטיות ועצמאות מלאות.

במסגרת הדיור המוגן זכאים הדיירים לכל שירותי אחזקת דירה: שירותי ניקיון, כביסה ותחזוקה שוטפת ולתחושת הביטחון, שירותי אבטחה (מעטים המגורים הפרטים בהם ימצאו שירותי אבטחה).

החיים בדיור מוגן נהנים מחיי חברה עשירים עם פעילויות העשרה כגון חוגים והרצאות, פעילויות פנאי והנאה כמו טיולים, מסיבות, יציאה להצגות תיאטרון, טיולים וביקורים במוזיאונים. ישנו דגש רב על חיי החברה של הדיירים. בדיור מוגן מועסק צוות מקצועי רב לרווחת הדיירים: צוות רפואי הכולל רופא ואחות, עובדת סוציאלית, ועוד.

מחלקות בדיור מוגן
אמנם כל מסגרות הדיור המוגן מיועדות בראש ובראשונה לקשישים עצמאיים, אך עדיין, היות ובגיל הזקנה קורה כי הבריאות מתדרדרת, נפתחו בתוך מסגרות הדיור המוגן ומתוך רצון של מסגרות הדיור לשמור על דייריהן ולא לדרוש מהם לעזוב דווקא כשמצבם מתדרדר, מחלקות לקשישים שמצבם הבריאותי נחלש.
  • מחלקות דיור תומך: מחלקות המיועדות לקשישים המוגדרים תשושים. קשישים אלו מתקשים בביצוע מטלות היום יום. לעתים מדובר במצב זמני לאחר מחלה או ניתוח ולעתים במצב קבוע. בחלקם מקבלים דיירים אלה שירותי גמלת סיעוד ונתמכים על ידי מטפלת מטעם ביטוח לאומי. כמו כן ישנן מסגרות של דיור מוגן המעסיקות בעצמן צוות טיפולי המסייע בפעולות כגון מקלחת, הלבשה וכדומה.
  • מחלקות סיעודיות: חלק ממסגרות הדיור המוגן מכילות גם מחלקות סיעודיות ואלה מיועדות לקשישים המתקשים בביצוע מטלות היום יום וזקוקים לעזרת הזולת. קשישים המתקשים בהליכה, אינם מסוגלים להתקלח ולהתלבש בכוחות עצמם, וכדומה.
פיקוח על דיור מוגן
מסגרות הדיור המוגן הן מסגרות עצמאיות שאינן מפוקחות או מסובסדות על ידי המדינה. התשלום למסגרות אלה הוא גבוה וכולל סכום חד פעמי גבוה מאד (חלקו מוחזר לדייר או בני משפחתו בתום מגורי הדייר במקום) ועוד סכום חודשי בגובה של כמה אלפי שקלים למימון השירותים הניתנים על ידי המקום.

מקרים מן העבר בהם מסגרות דיור מוגן פשטו את הרגל ונעלמו, כשהדיירים נותרים ללא סכום ההפקדה הראשוני ולא יכולת מעבר למסגרת דיור מוגן אחרת, הביאו לפעילות ציבורית לשם חקיקת חוק הדיור המוגן. מטרת החוק להבטיח את כספי הפיקדון של הדיירים גם במידה והמסגרת פושטת רגל וכן לחייב פיקוח מסודר של המדינה על מסגרות אלה. 

הצעת החוק עברה קריאה ראשונה בכנסת. הצוות המקצועי של מתן חן יסייע לכם במציאת המסגרת המתאימה עבורכם וכן יסייע בהשגת האישורים הדרושים. השרות והייעוץ ללא תשלום.
עוד בנושא: