בתי אבות

עוד בנושא:
בגיל הזקנה, כשהבריאות מתדרדרת והכוחות אט אט נוטשים, כשהילדים כבר עזבו את הקן וקורה כי אחד מבני הזוג נפטר, שוקלים מבוגרים רבים את המעבר לבית אבות. ההחלטה לעזוב בית בו טמונים זיכרונותיו והרגליו של אדם והמעבר לסביבה חדשה ובלתי מוכרת, קשה ודורשת תעצומות נפש.

במצב זה חשובה מאוד בחירת המסגרת החדשה ומצריכה שיקולים רבים, כך שהעובר אליה יהנה מסביבה מוגנת בזמן שהותו ויקבל את מלוא השירותים להם הוא זקוק. ישנם בתי אבות רבים לבחירה והם נחלקים לסוגים שונים. כמו כן ישנם בתי אבות הכוללים מחלקות עם מאפיינים ייחודים לכל מחלקה ומחלקה, אשר מיועדים למצבם התפקודי של הקשישים. להלן נסקור את סוגי בתי האבות השונים ומאפייני המחלקות.

בתי אבות לקשישים עצמאיים עד תשושים
בתי אבות אלה מיועדים לקשישים שבביצוע מטלות היומיום שלהם אינם תלויים בזולת ומנהלים סדר יום עצמאי לחלוטין: הולכים, מתקלחים ומתלבשים בכוחות עצמם, וכדומה. אלו בתי האבות המיועדים גם לקשישים תשושים, המסוגלים לבצע את פעולות היום יום אך מתעייפים מהר או מתקשים בביצוע המטלות ועזרה מאדם נוסף עוזרת להם מאוד.

בתי אבות אלה מספקים את שירותי אחזקת חדר המגורים: ניקיון ושירותי כביסה וגם מספקות את כל הארוחות. כמן כן ניתנים בהם שירותי העשרה כגון חוגים והרצאות, פעילויות חברתיות כגון מסיבות וחגיגת החגים ופעילויות בילוי ופנאי כגון צפייה במופעים, יציאה לטיולים, מוזיאונים ועוד.

עלותם של בתי אבות אלה יקרה ועומדת על כמה אלפי שקלים בחודש. קשישים המעוניינים להשתלב בבית אבות מסוג זה אך מתקשים לממן את שהותם, יכולים לפנות למשרד הרווחה ולבקש את השתתפותו בעלות בית האבות.

בתי אבות סיעודיים
בתי אבות סיעודיים מיועדים לקשישים אשר המוסד לביטוח לאומי הגדיר אותם כסיעודיים והוכרו כזכאים לגמלת סיעוד. קשישים סיעודיים מוגדרים כאלה שאינם מסוגלים לבצע בכוחות עצמם את פעילויות היום יום וזקוקים לעזרת הזולת בניידות, רחצה, הלבשה, האכלה, ולעתים טיפול בצרכים כגון החלפת טיטולים.

בבתי אבות מועסק צוות סיעודי נרחב המסייע לקשישים בתפקוד היומיומי ודואג היטב לטיפולם. גם בתי אבות אלה מספקים לדיירים את שירותי הניקיון, הכביסה ואספקת הארוחות.

גם צרכיהם החברתיים והאינטלקטואליים של הדיירים לא נזנחים והשוהים בבתי אבות זוכים לפעילויות חברתיות, העשרה ובידור. המגוון הרחב והאינטנסיבי של השירותים שמקבלים הדיירים בבתי אבות אלה הופך אותם ליקרים מבתי האבות הרגילים. קשישים המתקשים לממן את שהותם בית האבות הסיעודי או שילדיהם אינם מסוגלים לתמוך בהם, רשאים להגיש בקשה למשרד הבריאות לשם קבלת קוד המקנה להם הנחה במימון בית האבות וזאת בהתאם לחישוב זכאות המתבסס על הכנסות הקשיש וילדיו.

בית אבות סיעודי מורכב
בית אבות סיעודי מורכב מיועד לקשישים סיעודיים הסובלים מבעיות נוספות, כגון בעיות בריאות קשות הנלוות לעצם היות הקשיש סיעודי (טיפולי דיאליזה, מחלות סרטן ועוד). בתי אבות אלה כוללים צוות רפואי רחב יותר מבתי אבות אחרים. 

בית אבות לתשושי נפש
בית אבות לתשושי נפש מיועד לקשישים שלקו במחלות דמנטיות כמו דמנציה ואלצהיימר. קשישים אלה בנוסף להיותם סיעודיים, שאינם מסוגלים לבצע את פעילויות היום יום בכוחות עצמם, זקוקים להגנה מתמדת היות והם עלולים ללכת לאיבוד או לפגוע בעצמם או בזולתם. בתי אבות אלה כוללים צוות מורחב, הפועל סביב השעון ועסוק בטיפול והגנת דייריו.

הצוות המקצועי של מתן חן ישמח לסייע לכם במציאת המסגרת המתאימה עבורכם וכן יסייע בהשגת האישורים הדרושים. השרות והייעוץ ללא תשלום.