מטפלת סיעודית

קשישים רבים בגילאים מבוגרים מוצאים את עצמם במצב סיעודי, בו הם מתקשים לבצע את פעולות היום יום הפשוטות כגון אכילה, רחצה, הליכה וכדומה. קשישים סיעודיים, במידה והם ממשיכים לגור בביתם, זקוקים לעזרה של מטפלת סיעודית.

חוק הסיעוד מקנה לקשישים סיעודיים את הזכות לקבל מטפלת סיעודית במימון המדינה. את שירותי הסיעוד נותנות חברות פרטיות אשר מעסיקות את המטפלות הללו. אחת החברות הגדולות, הותיקות והמנוסות בתחום היא חברת מתן – חן.

מי צריך מטפלת סיעודית
קשישים אשר לאחר מחלה, נפילה או ניתוח, או כחלק מתהליך הזקנה, מתחילים להתקשות בביצוע פעולות היום יום הבסיסיות ביותר כגון: אכילה (זקוקים למישהו שיבשל עבורם או יאכיל אותם), רחצה (זקוקים לסיוע רב במקלחת), הלבשה, ניידות (כולל קימה ממיטה או כיסא) וטיפול בנושא הצרכים (כגון החלפת טיטולים), ונזקקים לעזרה של אדם אחר לצורך ביצוע מטלות אלה.

קשישים במצב זה מוגדרים על ידי המדינה כקשישים סיעודיים. מכיוון שאינם מסוגלים לבצע את הפעולות הללו בכוחות עצמם, הם זכאים למטפלת סיעודית שתסייע להם בכך.

הליך קבלת מטפלת סיעודית
כדי לקבל מטפלת סיעודית צריך הקשיש לעבור מבחן תלות על ידי מעריך מטעם המוסד לביטוח לאומי. במידה והקשיש מוגדר על ידי ביטוח לאומי כסיעודי הוא מקבל אישור לקבלת שירותי סיעוד דרך חוק הסיעוד של הביטוח הלאומי.

עם האישור הנ"ל יש לפנות לחברות הסיעוד הפרטיות (כדוגמת חברת מתן – חן). חברות אלה מתמחות בנושא של אספקת שירותי סיעוד: הן שוכרות את המטפלות, מכשירות אותן, משמשות כמעסיקות שלהן ואחראיות עליהן.

אנשי המקצוע של החברה דואגים להתאים את המטפלת לצרכיו של הקשיש. בכל בעיה שעולה סביב העסקת המטפלת, ניתן לפנות לנציג החברה המשמש כמעסיק של המטפלת.

אילו טיפולים ושירותים מעניקה מטפלת סיעודית?

מטפלת סיעודית מגיעה לבית הקשיש מדי יום (למעט סופי שבוע וחגים) בהתאם לשעות הטיפול שנקבעו לו על ידי המוסד לביטוח לאומי.

בעת שהותה בבית הקשיש, היא מסייעת לו בכל הפעולות היום יומיות: מכינה אוכל עבורו ומסייעת באכילה. מסייעת לקשיש במקלחת היומית ובהחלפת הבגדים, יוצאת עם הקשיש לגינה על מנת להתאוורר, או מלווה אותו לסידורים שונים כמו לקופת חולים או לקניות בסופר. המטפלת משמשת לקשיש פעמים רבות חברה ודמות אדם קרוב, דבר החשוב במיוחד לקשישים בודדים.

אילו שירותים מעניקה חברת מתן – חן?

חברת הסיעוד מתן – חן הינה אחת מחברות הסיעוד הותיקות והמנוסות בישראל. החברה מוכרת ומאושרת על ידי ביטוח לאומי ומשרד הרווחה ועובדת צמוד עם גופים אלה, מקפידה לעמוד בכל הכללים, הסטנדרטים והנהלים הקבועים בחוק.

החברה דורגה על ידי המוסד לביטוח לאומי, כאחת משלוש החברות המובילות בארץ במקצועיות ובאיכות. החברה היא זו שמעסיקה את המטפלות הסיעודיות. היא שוכרת וממיינת אותן ואחראית על הכשרתן לתפקיד. כמו כן החברה משמשת כמעסיקה של המטפלות ומשמשת כתובת בכל בעיה או שאלה הקשורה למטפלת. עובדי החברה הם בעלי ידע רב בנושא חוק סיעוד על כל המשתמע מכך.

מעבר להעסקת המטפלות, החברה מעסיקה גם עובדים סוציאליים ואחיות מוסמכות. העובדים המקצועיים עוקבים אחר כל קשיש שהינו לקוח של החברה. הם נמצאים בקשר עם הקשיש ומשפחתו, מבצעים ביקורי בית ובודקים שאכן כל צרכיו של הקשיש מטופלים כראוי. 

מעבר לשירותי המטפלת הסיעודית ניתנים בחברה שירותים נוספים הקשורים לחוק סיעוד:

החברה עוסקת גם בתחום המטפלים הסיעודיים הזרים ומתווכת בין משפחות המעוניינות להעסיק עובד זר לבין המטפלים הזרים עצמם. החברה עוסקת בכל הפרוצדורה הביורוקרטית הכרוכה בשכירת עובד זר.

מתן שירותים נוספים הניתנים על ידי חוק סיעוד: לחצן מצוקה הנמצא בבית הקשיש ומחובר למוקד חירום אליו יכול הקשיש לפנות בזמן מצוקה.
יעוץ בבחירת בית אבות או דיור מוגן וליווי בתהליך השמת הקשיש בבית אבות, ועוד.
עוד בנושא: