מטפלת זרה

עוד בנושא:
קשישים סיעודיים במדינת ישראל זכאים לשירותי חוק סיעוד. שירותי הטיפול דרך חוק סיעוד כוללים מטפלת סיעודית המגיעה לבית הקשיש למספר שעות מדי יום (מקסימום ארבע שעות) ומסייעת לו בביצוע פעולות היום יום.

בשאר השעות אמור הקשיש להסתדר בעצמו או להיעזר בבני המשפחה, בעיקר הילדים. אולם, ישנם מצבים בהם שעות הטיפול הנקבעות על ידי חוק סיעוד אינן מספיקות ואינן עונות על צרכיו של הקשיש.

יחד עם זאת הילדים אינם יכולים להתגייס ולטפל בקשיש מדי יום במשך שעות. במצבים אלה עולה הצורך במטפלת זרה אשר תגור עם הקשיש בביתו ותיתן לו מענה של 24 שעות ביממה.

מי צריך מטפלת זרה?
קשישים במצבים שונים זקוקים למטפלת זרה:
  • קשישים היושבים בכיסא גלגלים במצב של חוסר ישע, כלומר, אינם מסוגלים לבצע כמעט שום פעולה בכוחות עצמם: זקוקים למישהו שיכין עבורם אוכל, יאכיל אותם, יסייע להם בהחלפת טיטולים, מקלחת, קימה מהמיטה, ביצוע קניות וסידורים, וכדומה.
  • קשישים במצבי דמנציה ואלצהיימר הזקוקים להשגחה תמידית של 24 שעות ביממה. קשישים אלה לא אחראים למעשיהם ועלולים לפגוע בעצמם ללא השגחה. כמו כן, הם אינם מסוגלים לספק לעצמם את צרכי היום יום כגון הכנת אוכל, נטילת תרופות וכדומה.
  • קשישים במצבים של מחלות קשות הרתוקים למיטתם.
הליך קבלת מטפלת זרה
כדי לקבל מטפלת זרה יש לבצע מספר פרוצדורות ביורוקרטיות: ראשית צריך לקבל אישור מביטוח לאומי לחוק סיעוד. לאחר קבלת האישור יש לפנות ליחידת הסמך של משרד התמ"ת לשם קבלת היתר להעסקת עובד זר. השלב הבא הוא קבלת עובד זר המותאם לצרכי המטופל.

את כל התהליך הביורוקרטי אין צורך לעשות לבד. כל מה שצריך לעשות הוא לפנות לאחת מחברות הסיעוד המתמחות בייבוא והעסקת עובדים זרים, ובעלות רישיון לכך מטעם המדינה. אחת מהחברות המוכרות והותיקות בתחום היא חברת מתן חן כוח אדם לסיעוד.

עובדי החברה מלווים את המשפחה מן הרגע הראשון, בהכנת כל המסמכים הנחוצים לתהליך קבלת הרישיון ונותנים הנחיות והסברים לגבי התהליך והתשלומים הנחוצים.

מרגע קבלת האישור להעסקת עובד זר, מסייעים עובדי הלשכה לעובדים זרים בחברת מתן – חן במציאת המטפל או המטפלת הזרים המתאימים ביותר לקשיש. נעשה מאמץ רב להתאים את המטפלת הנכונה לקשיש או הקשישה, זאת משום שישנה משמעות רבה לכך שהקשיש ירגיש טוב בחברת המטפלת.

חברת מתן – חן נמצאת בקשר קבוע ורציף עם הקשיש ומשפחתו על מנת לוודא שהקשיש מקבל את מלוא השירות, ומקבל את המענה הראוי לכל צרכיו. 

אילו טיפולים ושירותים מעניקה מטפלת זרה?
מטפלת זרה הינה מטפלת החיה בבית הקשיש יחד עימו. המטפלת בעצם דואגת לכל צרכיו של הקשיש במשך כל שעות היום. התפקיד כולל:
סיוע לקשיש לקום מהמיטה ולהתלבש. הכנת כל הארוחות של הקשיש, דאגה לכך שייקח את כל תרופותיו בזמן.

סיוע במקלחת וטיפול בהפרשות כגון החלפת טיטולים או ליווי לשירותים. ליווי לכל הסידורים השונים במהלך היום: ליווי לקופת חולים, לקניות של מזון או דברים אחרים, ליווי לבית מרקחת, דאגה לכך שהקשיש יצא מדי יום מחוץ לבית לשאוף אוויר או לפגוש קשישים אחרים, טיפול בקשיש בעת מחלה כולל שהות לצידו במידה והוא מאושפז בבית חולים, ועוד.

במידה והמטרה מושגת ויש התאמה בין המטפלת הזרה לקשיש הרי שהמטפלת הזרה הופכת לדמות קרובה לקשיש המשמשת לו גם חברה ואוזן קשבת ומפיגה את בדידותו. מטפלת זרה נדרשת לקשישים הזקוקים לעזרה והשגחה 24 שעות ביממה.